Cukrzyca od momentu wynalezienia insuliny w zastrzykach nie jest już wyrocznią.

Cukrzyca powolutku staje się chorobą XXI w. Pomijając już konieczną często insulinę a także liczne powikłania, polski rząd każdego roku wydaje ogromne środki na leczenie cukrzyków. Nareszcie Instytut Żywności i Żywienia po tylu latach obserwowania mówi: dosyć! CUKRZYCA GLOBALNIE Według badań Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje około 415 mln. cukrzyków, a ich grono w ciągu następnych 20 lat wzrośnie aż do 600 milionów. W Polsce to około 5 %. Mówimy niewątpliwie o zdiagnozowanych przypadkach.

Cukrzyca od chwili wynalezienia zastrzyków insulinowych nie jest już wyrokiem, lecz przewlekłym schorzeniem. Na początku XXI wieku znajduje się ona jednakże w ścisłej czołówce przyczyn śmierci.

CZEMU JA?
Tego typu pytanie zadaje sobie absolutnie każdy początkujący cukrzyk. Czemu ja mam aż takiego pecha? Medycyna podaje dwa podstawowe przyczyny. Choroba ta może przykładowo być wywołana uwarunkowaniami genetycznymi. Jeśli w naszej najbliższej rodzinie miała miejsce cukrzyca, całkiem prawdopodobne, że wystąpi u kolejnych pokoleń. Objawia się do trzydziestki, a na jej powstawanie nie mamy żadnego wpływu. Inna, nieco bardziej powszechna forma cukrzycy, zaczyna się przez stosowanie niezdrowych nawyków żywieniowych. Nieustannie siedzący tryb życia a także nieodpowiednia dieta znacząco upośledzają wydzielanie odpowiednich enzymów trzustkowych, prowadząc z kolei do zaburzeń glukozy we krwi.

PROFILAKTYKA
Żeby ustrzec się przed chorobami metabolicznymi, wystarczy jedynie troszeczkę cierpliwości i samodyscypliny. Prawidłowe odżywianie i systematyczna (przynajmniej króciutka!) aktywność ruchowo – fizyczna z pewnością zdziałają ogromne cuda. Należy też kontrolować co kilka miesięcy aktualny poziom cukru we krwi. To niewiele, a zagwarantuje nam w pełni bezpieczne życie i funkcjonowanie.

Zobacz więcej: https://idiabetyk.pl/kategoria/osprzet-do-pomp-transmiter/