Pracując jako przewoźnik musimy regularnie robić psychotesty.

Zawodowy kierowca to taki rodzaj zawodu, który obciąża nas jednocześnie emocjonalnie jak również ze strony fizycznej. Pracując jako kierowca musimy regularnie wykonywać badania. Testy psychologiczne kierowców są niezbędne w przypadku, gdy staramy się o pracę która związana jest z prawem jazdy kategorii C + E. Badania tego rodzaju kierowcy zawodowi muszą powtarzać co 5 lat, a kiedy skończą 60 lat, co trzydzieści miesięcy.

Takie badanie polega przede wszystkim na obserwacji. Przede wszystkim sprawdzana jest uwaga. Analizuje się m.in. umiejętność koncentracji, refleks kierowcy, widzenie zmierzchowe czy też wrażliwość na różnego typu bodźce. O ile na takie badania zjawimy się pod wpływem alkoholu, lub stan samopoczucia niestety nie będzie wskazywał na doskonały, psycholog posiada możliwość odmówić badania a także wybrać inny termin. Przed badaniem powinno się wyspać, najeść się, pójść do toalety. W trakcie testu nie powinno nas nic dekoncentrować. Badanie to nie jest jakiś egzamin. Jeśli coś jest dla nas niejasne, zwyczajnie zapytajmy.

Badanie zawodowych kierowców trwa zazwyczaj 1 godz.. Natomiast w sumie czas uzależniony jest od osoby, która poddana jest badaniom. Bywa tak, że calusieńkie badanie trzeba zacząć od nowa. Na końcu badania lekarz omawia wynik a oprócz tego wydaje adekwatne zaświadczenie psychologiczne.

Zobacz: badania psychologiczne kierowców lublin