Muszą także mieścić przesyłki o określonych parametrach wielkościowych.

Skrzynki na listy, a prawo
Przesyłki pocztowe doręcza się na 2 sposoby: do rąk własnych, albo do skrzynki na listy. Skrzynki pocztowe są po części standaryzowane. Muszą także spełniać ściśle określone standardy. Całkiem inne skrzynki zamieszczane są w domach jednorodzinnych, inne w budynkach pocztowych, a całkiem inne w blokach mieszkalnych. Te ostatnie znane nam jako lokatorskie, koniecznie muszą spełniać ścisłe Unijne normy. Przede wszystkim skrzynki w bloku muszą być wytrzymałe na warunki otoczenia, a oprócz tego chronić przesyłki przed dostępem osób trzecich.

Skrzynki na listy euro muszą także pomieścić przesyłki pocztowe o określonych gabarytach, a zatem: listów pocztowych o wym. C4, oraz grubości łącznej przesyłek 60 milimetrów. Oznaczenia tych skrzynek muszą być czytelne, a z kolei dla ludzi niewidomych dokładnie oznaczone w sposób umożliwiający ich identyfikację. Też osoby poruszające się na wózku inwalidzkim muszą koniecznie mieć do nich bezproblemowy dostęp. Oprócz tego każda skrzynka pocztowa powinna mieć odrębny zamek do którego specjalny klucz posiadają wyłącznie domownicy danego mieszkania. Z tego powodu także wrzutnik w takiej skrzynce musi być określonej wielkości, to znaczy 235 milimetrów długości a także 20 milimetrów wysokości, ażeby mogła zmieścić się w nim dana przesyłka.

Skrzynki lokatorskie są to skrzynki pocztowe spełniające wszelkie normy UE. Musimy jednak pamiętać o ich właściwej lokalizacji. Skrzynki lokatorskie muszą być umiejscowione w miejscu dostępnym dla lokatorów, jak i pana listonosza dostarczającego korespondencję. Jeśli są zamieszczone na zewnątrz budynku, muszą być wytrzymałe na warunki pogodowe. Bardzo ważna jest też wysokość takiej skrzynki. Dolna część nie może być zamontowana niżej, aniżeli na wys. 70 centymetrów, jednakże jej górna krawędź nie powinna być powyżej wysokości 170 cm. Odległości te możemy zwiększyć zgodnie z obowiązującym prawem poczty.

Trzeba pamiętać również że posiadanie takiej skrzynki jest obowiązkowe, a za jej brak można dostać wysokie kary grzywny. Warto więc w przypadku domu się w nią wyposażyć, a w sytuacji bloków mieszkaniowych dopilnować, ażeby zarząd obiektu zakupił potrzebne skrzynki pocztowe. Trzeba też zadbać o ich dobry stan, przez stałą konserwację oraz wymianę zniszczonych elementów. Skrzynki na listy euro spełniają wymagane normy, więc przy stosownej konserwacji będą mogły służyć poprzez długi okres czasu. Skrzynki lokatorskie przeznaczone do bloków, można łączyć w kilka segmentów. Na naszym rynku istnieje całe mnóstwo różnych wzorów, barw oraz dodatkowo wymiarów skrzynek na listy, warto zatem zastanowić się przed zakupem.

Jedno jest pewne euroskrzynki są na widoku, a z powodu przepisów prawa z każdym następnym wybudowanym blokiem będzie ich jeszcze więcej. Skrzynki na korespondencję pocztową stały się czymś, co często ignoruje się, jako oczywistość, bardzo często nie posiadając pojęcia, jak wiele standardów muszą one spełniać.