Krany przemysłowe mają indywidualne użycie w aparaturach płynnych, instalacjach powietrza oraz gazowych czy też pary wodnej.

Krany firmowe mają indywidualne użycie w aparaturach wodnych, aparaturach powietrza a także gazowych czy pary wodnej. Mają niezmiernie duże użycie w wielu dziedzinach przemysłu. Wyróżniamy krany: zaporowe, regulacyjne, zwrotne i rozdzielające. Kiedyś najczęściej używanymi zaworami były przede wszystkim zawory grzybkowe, obecnie wyparły je najbardziej znane zawory kulowe. Zawory tego typu służyć mają głównie do zamknięcia przepływu (klasycznych zaworów kulkowych nie powinno wykorzystywać się do regulacji przepływu, krany, które za zadanie mają regulację muszą mieć napęd na przykład pneumatyczny).

Krany kulkowe zbudowane są z kuli z przelotowym otworem, która umiejscowiona jest w korpusie zaworu i posiada szczeliwo. Otwieranie i zamykanie zaworu może mieć miejsce przy pomocy trzpienia (również posiadającego szczeliwo). Wyroby, z których wyprodukowany jest taki zawór a także kulka to częstokroć politetrafluoroetylen (rtfe) stanowią główny surowiec, z jakiego wykonuje się uszczelnienie kuli w kranie, jednakże wyroby viton a także teflon wykorzystywane są do uszczelniania trzpienia. Przyłącza zaworu są często gwintowane. Zawory kulowe pracują w ciśnieniu do 100 bar. Krany kulkowe posiadają własne rodzaje: trójdrożne i czterodrożne (posiadające odpowiednią ilość łączy). Dzięki przedziurawieniu kulki zawór taki może kierować cyrkulację w paru stronach.

Więcej: http://www.ql.com.pl/