Pot to w znacznej ilości woda.

Pot to wydzielina potowych gruczołów obecnych w zrębie komórek skóry, a precyzując należą do tak zwanej warstwy właściwej skóry człowieka. Wydzielina gruczołów potowych to w dużej większości woda (około 98%), reszta składników wydzieliny potowej to kwas moczowy, mocznik a także roztwór soli fizjologicznej. Pot pełni istotną rolę w ludzkim organizmie: eliminuje niepotrzebne substancje, zapobiega przegrzaniu się ludzkiego ciała oraz jest naturalną barierą przeciw różnego typu drobnoustrojami ze względu na swój kwasowy odczyn.

Gruczoły potowe umiejscowione są praktycznie na całym ludzkim ciele, a szczególnie w obrębie pachwin, pach, na wewnętrznej stronie dłoni oraz podeszwie stóp. Nadmierne pocenie się częstokroć może być znakiem wzmożonej pracy tych gruczołów i nie możemy tego bagatelizować.

Czułeś się kiedyś niekomfortowo przez swoje nadmierne pocenie dłoni?
Nadmierne pocenie się jest naturalnym objawem na znacznie podwyższenie temperatury otoczenia albo też stan spowodowany jakąś chorobą. Nasz organizm także reaguje w ten sposób na nadmierny stres lub emocje, co jeżeli zaobserwowaliśmy nadmierną potliwość mimo braku wyżej wymienionych przyczyn?

Możemy wyróżnić nadmierną potliwość pierwotną oraz wtórną, pierwsza jest uwarunkowana genami, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, jednakże druga jest następstwem rozmaitych chorób lub zachodzących zmian fizjologicznych w organizmie.

Wtórna może również być wywołana kilkoma czynnikami przykładowo nadczynnością tarczycy, a współistniejącymi objawami jest przede wszystkim utrata wagi, drżące dłonie, niepokojące zmiany w rytmie bicia serca.
Diabetycy czyli jednostki które cierpią na cukrzycę są podatni na nadmierną potliwość zwłaszcza  w nocy. Poprzez to nadmierna potliwość może być oznaką niezdiagnozowanej cukrzycy.
Ataki nagle pojawiającego się pocenia całego organizmu i mocny ból w obrębie klatki piersiowej zdarzają się przy pierwszych objawach zawału. U kobiet wchodzących w okres przekwitania a więc menopauzy gdy kobieta jest bliska skończenia pięćdziesiątego roku życia też będziemy mogli dostrzec nadmierną pracę tych gruczołów. Nadmierne pocenie się jest również następstwem różnego typu zmian nowotworowych w ludzkim organizmie.

Potliwość pierwotna jest podobno uwarunkowana genetycznym czynnikiem. W takich przypadkach możemy zaobserwować nadmierne pocenie dłoni, głowy, stóp, pachwin oraz pod pachami.
Sposobami na radzenie sobie z tym nieprzyjemnym zjawiskiem jest zwłaszcza odpowiednie dbanie o higienę osobistą oraz używanie odpowiednich kosmetyków. W właściwi każdej aptece jest dostępne sporo preparatów które zwane są blokerami potu. Substancje aktywne w tych środkach będą hamować nasze gruczoły potowe znacznie zmniejszając objętość ich wydzieliny. Istnieje także rozwiązanie chirurgiczne kłopotu nadmiernej potliwości. Zaaplikowanie botoksu w obszar pach spowoduje zatrzymanie produkcji potu w tychże rejonach i pozbycie się okropnej dolegliwości. Nieco bardziej doraźnymi sposobami jest terapia laserem niszcząca gruczoły potowe, jontoforeza lub leki przyjmowane doustnie dostępne na receptę. Nadmierna potliwość dłoni i całego naszego organizmu często jest nieprzyjemne oraz niekomfortowe, dlatego sugeruje się wizytę w gabinecie dermatologicznym, by znaleźć przyczynę tej dolegliwości i skonsultować dalsze leczenie.

Czytaj dalej: nadmierne pocenie się